Czelabińsk- trajektoria bolidu i rekonstrukcja orbity.

Google Eatrh, amatorskie nagrania i szkolna matematyka w służbie nauce.

Wyznaczenie orbity małych ciał Układu Słonecznego

Jak wiadomo, wystarczą tylko trzy pozycje obiektu, aby wyznaczyć jego orbitę. Jednak w przypadku mocno perturbowanych planetoid, czy komet dokładne wyznaczenie orbity może wymagać setek obserwacji pozycyjnych i to w miarę długim przedziale czasu. Mając trzy pozycje ciała z trzech kolejnych dni można uzyskać orbitę zupełnie inną, niż jest w rzeczywistości. W przypadku meteoru czelabińskiego nie dysponowano obserwacjami, nie zarejestrowano go wcześniej na zdjęciach, ale orbitę udało się odtwarzyć w inny sposób.

Rekonstrukcja orbity

W internecie szybko pojawiły się liczne filmy ukazujące spalający się w atmosferze meteor co zaciekawiło Stefana Geensa z portalu Ogle Earth. Wpadł on na pomysł umieszczenia, w programie Google Earth, klatek filmowych z zebranych nagrań. Udało się w ten sposób ustalić dokładne położenia obserwowanych na filmach obiektów. Z ruchu cienia na Placu Rewolucji w Czelabińsku (bolid był jaśniejszy od Słońca), dzięki stosunkowi długości, wyznaczono położenie meteoru na niebie mimo, że przez samą kamerę nie był on obserwowany. Dzięki temu, nieznając odległości przelotu metoru od miasta, można było nakreślić linię po której metor spadał.

Czas na astronomów

Pan Geens zrobił to hobbistycznie, brakowało mu wiedzy by wyznaczyć trajektorię dokładnie, pomysł podchwycili jednak inni. Zuluaga i Ferrin z Universidad de Antioquia wykorzystując jego pracę (i podjąc jako jednego z autorów) odtworzyli trajektorię bolidu a następnie postarali się odtworzyć heliocentryczną orbitę ciała. Z powodu niepewności obliczeniowej określania trajektorii ciała w atmosferze, do wyznaczenia najbardziej prawdopodobnych parametrów orbitalnych użyli metody Monte Carlo.

Kolejne publikacje

Ostatecznie trzy zespoły pokusiły się o wyznaczenie orbity z amatorskich nagrań. Stefan Geens zebrał wszystkie propozycje i udostępnił do przeglądania wraz z naniesionymi zdjęciami. Plik można pobrać i otworzyć w Google Earth.

Astronomia jest jedną z niewielu dziedzin nauki, w której amatorzy wciąż odgrywają znaczącą rolę.

Types of Near Earth Asteroid orbits

Grupa Apolla

Meteoroid był częścią grupy Apolla, w której według szacunków znajduje się około 80 milionów obiektów podobnej wielkości.

Z prawej strony schemat grup obiektów bliskich Ziemi, a poniżej, na żółto, orbita metoru czelabińskiego.

Types of Near Earth Asteroid orbits