Przykładowe zadania


Licencja Creative Commons

Autorem poniższego opracowania jest dr Piotr A. Dybczyński z Instytutu Obserwatorium Astronomiczne UAM w Poznaniu.


Przykładowe cztery zadania


Kąt godzinny gwiazdy wynosił w pewnym momencie 18h30m. Współrzędne geograficzne miejsca obserwacji są: φ  = 50° , λE  = 1h30m. Po jakim czasie gwiazda ta będzie górować, jeżeli jej współrzędne równikowe równonocne wynoszą, α = 4h30m a δ = 30°. Jaką wysokość oraz azymut będzie miała ta gwiazda w chwili górowania? Odpowiedź.



Podać kąt godzinny i deklinację punktów: zenitu, nadiru, wschodu, zachodu, północy i południa na danej szerokości φ na półkuli północnej. Odpowiedź.



W pewnej chwili długość cienia rzucanego przez kij wbity pionowo w ziemię równała się długości jego wystającej z ziemi części, a cień wskazywał kierunek północno-wschodni. Podaj współrzędne horyzontalne Słońca w tym momencie. Odpowiedź.



W pewnym miejscu o szerokości geograficznej φ = 80°, o godz. 23h30m miejscowego czasu gwiazdowego, obserwowano przejście gwiazdy przez południk miejscowy na wysokości h = 35° po północnej stronie zenitu. Czy było to górowanie, czy dołowanie? Podaj współrzędne równikowe równonocne (α i δ) tej gwiazdy. Jaki kąt godzinny będzie ona miała o godz. 23h50m miejscowego czasu gwiazdowego w tym samym miejscu? Odpowiedź.





Licencja Creative Commons