Czy Ziemi zagraża globalny kataklizm spowodowany zderzeniem z innym ciałem niebieskim?

W ramach obchodów Międzynarodowego Roku Astronomii 2009, Obserwatorium Astronomiczne Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza było organizatorem wyjątkowego wykładu Profesora Edwarda Bowella


Ted Bowell

Pod tytułem:

"Czy Ziemi zagraża globalny kataklizm spowodowany zderzeniem z innym ciałem niebieskim?"

który odbył się 27 kwietnia 2009 r., w poniedziałek, o godz. 17:00 w Auli Uniwersyteckiej przy ul. Wieniawskiego 1 w Poznaniu.

Wykład Profesora Bowella był tłumaczony na żywo przez dr Tomasza Kwiatkowskiego.


Profesor Edward Bowell jest jednym z największych autorytetów w zakresie badań planetoid zbliżających się do Ziemi. Zajmuje się zarówno obserwacjami takich obiektów, jak i przewidywaniem ich ewentualnych zderzeń z Ziemią oraz potencjalnych zagrożeń jakie mogą one spowodować.

Wraz ze współpracownikami opublikował wiele prac naukowych na temat obliczeń orbit planetoid, szczególnie interesując się niepewnościami efemeryd będących wynikiem błędów obserwacji astrometrycznych. Metody te zostały zastosowane również do poszukiwania obiektów znajdujących się poza orbitą Neptuna i tzw. "zagubionych" planetoid. Stworzył ogólnie dostępną (w sieci Internet) bazę orbit planetoid zawierających obecnie ponad 377 tysięcy obiektów.

Wcześniejsze prace Profesora związane były z odkrywaniem planetoid i komet technikami fotograficznymi. W tamtym czasie stał się odkrywcą ponad 500 planetoid a trzy z nich, decyzją Komisji Nazw Międzynarodowej Unii Astronomicznej w dowód uznania dla osiągnięć poznańskich astronomów, otrzymały nazwy: Michałowski, Kwiatkowski, Kryszczyńska.

Edytuj