Moje zainteresowania przedmiotami ścisłymi zaczęły się w szkole podstawowej, stąd po jej ukończeniu wybrałem klasę o profilu matematyczno-fizycznym w VIII Liceum Ogólnokształcącym w Poznaniu. O czasach licealnych piszę na osobnej stronce, tu warto podkreślić, że "Ósemka" dała mi solidne przygotowanie matematyczno-fizyczne.
W III klasie liceum mieliśmy lekcje z informatyki, w ramach jakiegoś eksperymentu edukacyjnego. Pod koniec tej edukacji mieliśmy napisać jakiś program i właśnie wtedy dostałem od kolegi starą (z 1937 roku) książkę zatytułowaną "Elementarny Kurs Astrologii Urodzeniowej".
Zaproponowałem, że dla zabawy napiszę program wyliczający pozycje planet na niebie na daną datę, tak by można pobawić się w robienie horoskopów. Nie bardzo wiedziałem jak się do tego zabrać i tu pomogli rodzice. Znali dobrze ojca pracującego w Instytucie Fizyki Pana dr Michała Kurzyńskiego, który umówił mnie na spotkanie w Obserwatorium Astronomicznym z Panem magistrem Edwinem Wnukiem. Ta moja pierwsza wizyta w obserwatorium to rok 1975.
Kiedy powiedziałem co chciałbym zrobić skutecznie wytłumaczono mi, że to zbyt skomplikowane dla początkującego programisty (dziś jest to jedno z zadań do wyboru na zaliczenie zajęć z programowania na III roku studiów astronomii), ale porozmawialiśmy o astronomii i o możliwości jej studiowania. Już wtedy były plany otwarcia takiego kierunku i miałem pojawić się wiosną 1976 roku u profesora Hieronima Hurnika, kierownika Obserwatorium z pytaniami o rekrutację.
Niestety, okazało się, że kierunku "Astronomia" na razie nie będzie, mam zdawać na fizykę a w ramach tego kierunku będą po trzecim roku uruchomione zapisy na specjalność "Astrometria". W ten sposób po zdaniu egzaminu wstępnego zostałem studentem fizyki na UAM, wtedy na Wydziale Mat-Fiz-Chem.
Biorę do ręki indeks i czytam kto nas uczył:
- Analiza matematyczna - dr Pych-Taberska
- Fizyka ogólna - prof. Krajewski, prof. Pająk, doc. Pietrzak
- Algebra z geometrią - dr Wowk
- Statystyka i Pracownia fiz. - doc Szydłowski
- Mechanika teoretyczna - doc. Ożgo
- Mechanika kwantowa - prof. Cofta
- Fizyka jądrowa i cząsteczkowa - doc. Hilczer, prof. Surma
- Fizyka statystyczna - dr Kozierowski
To te ważniejsze przedmioty z pierwszych trzech lat studiów, potem już przeniosłem się z grupą dziewięciu innych osób na Słoneczną do Obserwatorium studiować na specjalności "Astrometria".
Niżej niektóre z naszych ówczesnych "cegieł"
Ciąg dalszy nastąpi.
Póki co podpinam tu albumik zdjęć ze Zjazdu absolwentów, który odbył się w czerwcu 2006, w 25 lecie naszego absolutorium. Zdjęcia sa autorstwa Marka Klimeckiego.
Dostałem też za pośrednictwem Marka zdjęcia jakie wykonał na Zjeździe Mietek Smuśkiewicz. Za zgodą autora zamieszczam je tu w formie osobnego albumu.
Dostałem jeszcze od Ani płytkę ze zdjęciami Olka, Tomka i Zbyszka.
W kwietniu 2008 spotkałem się z Witkiem Kroemeke.