Księżyc odwiedził Plejady 7 stycznia 2009

Creative Commons License

Autorem poniższego tekstu i zdjęć jest dr Piotr A. Dybczyński z Instytutu Obserwatorium Astronomiczne UAM w Poznaniu.Księżyc odwiedził Plejady!


Schemat Plejad
Rys.1. Plejady - schemat najjaśniejszych gwiazd i ich nazwy.

7 stycznia 2009, w godzinach 17 - 19:30, Księżyc znalazł się na tle gromady Plejady, kolejno zakrywając i odkrywając kilka z najjaśniejszych gwiazd tej najbardziej znanej gromady otwartej.

Obserwować takie zjawiska można gołym okiem, ale znacznie bardziej spektakularnie będzie to wyglądać w najprostszej choćby lornetce, chyba że ktoś ma znaczne problemy z opanowaniem drżenia rąk (wtedy polecam statyw).

W grudniowe wieczory Plejady widoczne są na południowym wschodzie, dość wysoko na niebie.

Rysunek 1 ( zaczerpnięty z Wikipedii ) pokazuje schemat najjaśniejszych gwiazd tej gromady i ich nazwy.


Wieczorem 7 stycznia 2009 Księżyc w swoim ruchu po niebie trafił właśnie na gromadę Plejad, przechodząc na tle jej górnej połowy. Była to więc okazja do obserwacji zakrywania kolejnych gwiazd przez ciemną krawędź Księżyca i ich ponownego pojawiania się zza oświetlonej krawędzi.

Na poniższych rysunkach, będących fragmentami zrzutów ekranowych, mamy symulację tego zjawiska, wykonaną programem Stellarium. Pokazane są pozycje Księżyca względem Plejad w kolejnych momentach czasu (urzędowego, czyli tego na zegarku) dla obserwatora w Poznaniu.

Oczywiście gołym okiem lub w słabej lunetce nie zobaczylibyśmy niebieskawych otoczek mgławicowych a jedynie same gwiazdy. Dodatkowo blask Księżyca, będącego prawie w pełni, stwarza trudności w dojrzeniu słabszych gwiazd.

Tak więc trochę wbrew sobie ale z wrodzonej uczciwości muszę przyznać, że w większości wypadków obraz był mniej malowniczy, mianowicie np. ok. 19:00 taki .

Pogoda zapowiadała się dobrze, ale niestety przewidywana dziura w chmurach pojawiła się nad Poznaniem o kilka godzin za późno! frowning smiley

Może w innych miejscach Polski ktoś miał więcej szczęścia!

Księżyc i Plejady o 17:20
Księżyc i Plejady o 17:20
Księżyc i Plejady o 17:30
Księżyc i Plejady o 17:30
Księżyc i Plejady o 17:50
Księżyc i Plejady o 17:50
Księżyc i Plejady o 18:25
Księżyc i Plejady o 18:25
Księżyc i Plejady o 18:45
Księżyc i Plejady o 18:45
Księżyc i Plejady o 19:00
Księżyc i Plejady o 19:00
Księżyc i Plejady o 19:15
Księżyc i Plejady o 19:15
Księżyc i Plejady o 19:30
Księżyc i Plejady o 19:30


Więcej informacji i dane dla innych niż Poznań miejsc obserwacji np. na news.astronet.pl .

Następna okazja na obserwacje zakryć Plejad przez Księżyc 18 lipca 2009.


Creative Commons License


Edytuj