Koniec Świata w roku 2012 to bzdury!

Licencja Creative Commons

Autorem poniższego opracowania jest dr Piotr A. Dybczyński z Instytutu Obserwatorium Astronomiczne UAM w Poznaniu. Wszystkie formułowane tu przeze mnie opinie publikuję na własną odpowiedzialność.


Na pytanie Pana Wojciecha Pokory
z Radia Lublin, który spytał, czy podzielam
poglądy Patryka Gerylla odpowiedziałem (kliknij by posłuchać).

Puentą a może wyjaśnieniem popularności tematu "Rok 2012"
jest film wchodzący w listopadzie na ekrany kin!

Ale TU jest też inne wyjaśnienie!!!


Zapowiedzi Końca Świata na rok 2012 to kompletne bzdury!

Bardzo zirytowały mnie materiały, na jakie trafiłem w Internecie, gdy poproszono mnie o opinię w sprawie obiektu o nazwie Nibiru/Marduk/Planeta X. Zarówno teksty o spodziewanym Końcu Świata jak i filmiki video o tej tematyce na jakie natrafiłem to stek bzdur i kompletne poplątanie pojęć, strzępów informacji naukowych i niekompetentnych komentarzy dziennikarskich.

Niestety nie udało mi się znaleźć materiału w języku polskim, jasno i wyczerpująco tłumaczącego bezsensowność tych "pseudo teorii". Poza kilkoma postami na forach, gdzie zdrowo myślący autorzy pukali się w czoło, chyba nikt po polsku nie napisał obszerniejszego tekstu. Znalazłem za to ciekawie i kompetentnie napisaną serię krótkich artykułów Iana O'Neilla, opublikowanych na stronach www.universetoday.com.

Otrzymałem zgodę autora na wykonanie i opublikowanie tłumaczeń jego tekstów. Uważając za swój obowiązek ustosunkowanie się do bzdur krążących po Internecie, postanowiłem podjąć się tego zadania. Dr Iwona Wytrzyszczak i dr Wojciech Borczyk, oboje z IOA UAM, postanowili pomóc w tłumaczeniu tych artykułów, dzięki temu praca przebiegła sprawniej, dziękuję.

Oto te sześć artykułów:Dla znających angielski i chcących przeczytać oryginały , podaję linki:


Ian O'Neill o sobie:

Pisze tak (http://www.universetoday.com/author/ian/):

Hello! My name is Ian O'Neill and I've been writing for the Universe Today since December 2007. I am a solar physics doctor, but my space interests are wide-ranging. Since becoming a science writer I have been drawn to the more extreme astrophysics concepts (like black hole dynamics), high energy physics (getting excited about the LHC!) and general space colonization efforts. I am also heavily involved with the Mars Homestead project (run by the Mars Foundation), an international organization to advance our settlement concepts on Mars. I also run my own space physics blog: Astroengine.com, be sure to check it out!
Cześć! Nazywam się Ian O'Neill i pisuję dla Universe Today od grudnia 2007. Mam doktorat z heliofizyki ale moje kosmiczne zainteresowania są znacznie szersze. Od czasu gdy zostałem autorem tekstów popularnonaukowych, skierowałem swoją uwagę na bardziej ekstremalne zagadnienia astrofizyczne (np. dynamika czarnej dziury), fizykę wielkich energii (zafascynował mnie LHC!) (LHC to uruchomiony we wrześniu 2008 Wielki Zderzacz Hadronów - przypis PAD) i ogólnie wysiłki zmierzające do kolonizacji przestrzeni kosmicznej. Jestem też bardzo zaangażowany w projekt Mars Homestead realizowany przez Mars Foundation, międzynarodową organizację, której celem jest rozwój koncepcji zamieszkania na Marsie. Prowadzę też swój blog o fizyce kosmicznej Astroengine.com, koniecznie tam zajrzyj.Osobom znającym język angielski i chcącym dowiedzieć się więcej na ten i podobne tematy polecam strony: Debunking the "2012 Doomsday" oraz Nibiru and Doomsday 2012: Questions and Answers i linki tam zawarte.
Licencja Creative Commons

Edytuj